Hacı Ali AKIN Kemaliye Meslek Yüksek Okulu   


turkcell süper lig fenerbahçe galatasaray beşiktaş diet zayıflama sağlık spor kozmetik moda fal burç iddia türküleri mp3 şarkıları indir resimler

 

English - Summary
Kemaliye Tanıtımı
Kemaliye Tanıtımı
Kemaliye Tarihçesi
Kemaliye Adı
Eğitim ve Öğretim
Eğitim ve Öğretim
Eğin'de Sosyal Hayat
Eğin'de Ticari Hayat
Eğin'de Sanayi
Ayakkabıcılık
Eğin Türküleri
Eğin Manileri
El Sanatları
El Sanatları
Eğin Ağzı
Eğin Mutfağı
Eğin Bitki Örtüsü
Eğin'nin Su Kaynakları
Yeraltı Zenginlikleri
Kemaliye'nin Köyleri
Araştırma-Literatür
Kemaliye Haber Ajansı

Kemaliye'de Turizm

Kemaliye'de Yamaç Paraşütü

Eğin'de Turizm
Etkinlikler Takvimi
Gezilmeli Görülmeli
Eğin Fotoğrafları
Eğin'de Ne Yenir, İçilir?
Konaklama Tesisleri
Eğin'de Alışveriş
Eğin'e Nasıl Ulaşılır?

Kemaliye'de RaftingKemaliye'de Rafting

Kemaliye'de Bisiklet Sporu


Faydalı Bilgiler ve Gazete Haberleri

Hacı Ali Akın
SKY LIFE (English)
Ferhatların Kenti 1
Ferhatların Kenti 2
Kemaliye'ye...
Kemaliye hazineleri
Azmin Zaferi
Erzincan'da Yaz
Olmadı Sayın Vali
Vali Bey Birgün
Tarihi Kentler Birliği
Bilgisayar hayatımı...
Ali Coşkun
Barışı severim...
Altın Rezervi
100 ton altın rezervi
Taşyolu ve Getirdikleri
Kemaliye hazineleri
Köprü, Ayşe Kulin
Doğu'nun beyefendisi
Turizm Fuarı 1
Turizm Fuarı 2
Kadıgölü
H.Ali Akın M.Y.Okulu
...Ve Nostalji
Cumhuriyet Bayramı
Trilyonluk Miras
1840 Sayımı
Balkırı’da ev sevinci
Özel Müze
Alevi-Sunni ...
Eğin'de Namaz Vakitleri
Hıdır Abdal Sultan
Akıl veren çok
Erozyon Keban'ı ...
Kitaplar ve Tezler
İpekçilik Milli Komitesi
Ankara unutunca...
Bir Toplantı'nın ...
Şiirler
Ermeni İsyanları

Tatil, turist doğal ürünler, outdoor,  rafting, kano, trekking. Tatil fırsatları. Bot safari. Anadolu evleri, tarihi kültür turları.  istamboul, Canakkale, Anzac Tour, Anzac day Cappadocia, Hotels in Cappadocia, Cappadocia Hotels, tours Cappadocia, baloon tours, cave hotels in cappadocia, Kapadokya, sufism, sufist, Kayseri, Hotels in Kayseri, Kayseri Hotels, tours in Kayseri, Trabzon, Trabzon Hotels, Hotels in Trabzon, tours Trabzon, laz, sumela manastiri, monastery, Sinop, Sinop Hotels, Hotels in Sinop

İ

Hacı Ali AKIN Kemaliye Meslek Yüksek Okulu

Fırat Üniversitesi Kemaliye Meslek Yüksek Okulu'nun kuruluşunun ilk adımı, Mart 1996'da Kemaliye'li hayırsever işadamı Hacı Ali AKIN'ın Üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Eyüp G.İSBİR'le görüşmesiyle birlikte atılmıştır. Bu görüşmeye mütakiben 2 Nisan 1996'da 2 Yıllık "Su Ürünleri" ve "Arıcılık" programları bulunan bir yüksekokul'un Kemaliye'de açılması, Fırat Üniversitesi Senatosunda karara bağlanmış ve 5 Haziran 1996'da YÖK tarafından Kemaliye Meslek Yüksek Okulu'nun açılmasına karar verilmiştir. Bu kararın alınmasından sonra 23 Ağustos 1996'da gerçekleştirilen Geleneksel Kemaliye şenlikleri'nde, Sayın Hacı Ali AKIN'ın yaptırdığı öğretim binası ile Kemaliye Belediyesi'nin otel olarak yaptırdığı ve okulun kendi yurt binası yapılana kadar öğrenci yurdu olarak tahsis ettiği binanın açılışları gerçekleştirildi. Aynı yılın 21 Kasım'ında ise, Su Ürünleri ve Arıcılık programları'nın 1996-1997 Öğretim Yılı açılışı yapıldı.

Fırat Üniversitesi Senatosu'nun teklifi ile 27 Mart 1997'de YÖK Başkanlığı tarafından Yüksek Okulun adı "Kemaliye Hacı Ali AKIN Meslek Yüksek Okulu" olarak değiştirildi. 6 Mayıs 1997'de ise, Su Ürünleri ve Arıcılık Programlarına ilave olarak Bilgisayar Destekli Tasarım ve Halıcılık Programlarının açılması, YÖK tarafından karara bağlandı. Ayrıca YÖK'nun kararı ile İpekböcekçiliği Programınında açılmasına izin verildi. Bu programa ilk olarak 1998-1999 öğretim yılında öğrenci alınmaya başlandı.

Tarım Bakanlığı'nca yaptırılmış olan ve uzun yıllar atıl bir vaziyette bekleyen Alabalık Üretim Tesisleri, hem Yüksek Okul'un gelişmesine katkı sağlamak hemde yöre için etkin ve faydalı bir şekilde kullanılmak üzere 9 Mayıs 1997'de Fırat Üniversitesi'ne tahsis edildi ve 6 Ekim 1998'de yapılan açılış töreni ile hizmete alındı.

AMACI:
Yüksek Öğrenimin tüm ülke sathına yayılmasında yüksek okullar önemli bir rol üstlenmiştir. Yüksek Okulların açılmasında bir çok amaçlar hedeflenir. Bunlar, temel olarak üç grupta toplanabilir:

1. Mesleki dallarda "Ara Eleman" yetiştirmek üzere gençlerimizi eğitmek ve bir meslek sahibi yapmak,

2. Öğrencileri ve personeliyle, açıldığı bölgeye ekonomik canlılık getirmek,

3. Hizmet verdiği meslek dalları yöre halkı içerisinde yaygınlaştırarak, yöredeki kaynakların ekonomik katkıya dönüşmesini sağlamak.

Yüksek Okulumuzu tercih eden gençlerimizi ilgili mesleki dalda iyi bir şekilde yetiştirerek, hem kendilerine ve hemde ailelerine ve ülkeye faydalı olabilecek bilgilerle donatmak öncelikli amacımızdır. İkinci amaç itibariyle, nufusu oldukça azalmış bulunan Kemaliye'de, yüksek okulun önemi, belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. 1997-1998 Öğretim yılında 176 olan öğrenci sayısı 1998-1999 Öğretim yılında 250 civarında olacaktır. Bu durum, Kemaliye'nin ekonomik hayatında olumlu etkiler yapacak ve büyük bir canlılık getirecektir.

Yüksek Okulun faaliyet gösterdiği dallar 3. amaç bakımından ele alındığında, bu dalların birbiriyle ilişkili ve birbirini tamamlayıcı olduğu görülmektedir. Yörenin coğrafyasına uygun ve geçmişte ekonomik yönden Kemaliye'yi ileri bir düzeye çıkaran meslekler, Yüksek Okulun bilimsel katkıları ile tekrar canlandırılarak ve geliştirilerek, yöre insanı için yeni geçim kaynakları haline getirilecektir.

PROGRAMLAR:

Yüksek Okulumuz, öğrencilerine 5 ayrı programda egitim öğretim hizmeti vermektedir. Yüksek Okulumuzda uygulamalı eğitime özellikle büyük önem verilmektedir.

Arıcılık Programı: Arıcılık Programı ile yöremizdeki bitki kaynakları değerlendirilecek ve arıcılık çalışmaları   geliştirilecektir. Ayrıca, Yüksek Okulumuzda  yapılacak  ana arı üretimi ilede arıcılık yapan yöre insanımıza destek sağlanacaktır.

Su Ürünleri Programı: Su Ürünleri Programı ile yöredeki su kaynakları değerlendirilecek, yapılmakta olan balıkçılık çalışmaları  geliştirilecektir. Bu  çerçevede Alabalık Üretim Tesislerimiz, zengin su kaynaklarına sahip bir ilçe  olan Kemaliye  ve   köyleri için  önemli  bir örnek teşkil edecektir. Yörenin tüm su  kaynakları, alabalık  üretimine uygunluğu yönünden tahlil edilerek balık üretimi yaygınlaştırılacaktır.

Bilgisayar Destekli Tasarım Programı: Bilgisayar   Destekli Tasarım  Programı diğer mesleki  dallar için önemli bir  temel  oluşturmaktadır. Şu anda Yüksek Okulumuz, 10 adet bilgisayardan oluşan bir bilgisayar laboratuvarına sahiptir. Böylece hem Bilgisayar Destekli Tasarım Programı öğrencileri  iyi  bir şekilde  yetişmekte   ve hemde  diğer  programların  öğrencileri, bilgisayar derslerini uygulamalı olarak yapmaktadırlar.

Halıcılık Programı: Yüksek Okulumuz bünyesinde yer alan Halıcılık Programı ile "Eğin Halıcılığı" tekrar canlandırılacaktır.

İpekböcekçiliği Programı: İpekböcekçiliği   Programı, yöre  için  yeni  bir gelir  kaynağı   olacak ve geliştirilmesi planlanan  İpek Halıcılığı, Kemaliye'de halıcılığa  yeni  bir  boyut kazandıracaktır.

Kemaliye:Evleri

Evde Gündelik Yaşam
Evler ve Kapılar
Mimari Özellikleri
Ev Maketleri
Ev Resimleri

Önemli Siteler

- Kemaliye Haber Ajansı

- Doğa Sporları Şenliği

- Kemaliye Köyleri Forumları

- Kemaliye Eğin Radyosu (Aktif Değil)

- KEMAV Vakfı

- Kemaliye Kaymakamlığı

- Kemaliye Evleri

- Kemaliye'de Turizm

- Kedost Turizm Acentası

- Email İle İletişim Grubu


Çanakkale'de Şehit olan Kemaliyeliler!


Kemaliyeli Yazılar

- Eğin'de Ayakkabıcılık

(Osman Bedri Sağçolak)

- Eğin'de Köy Düğünü

(Tacin Ersoy)

- Kemaliyeli Çanakkale Şehitleri


Kemaliye (Eğin) ezgileri ve oyun havaları CD ve Kaseti

Sanatçı: Fikret Köse


Lütfi Özgünaydın

Kemaliıye Resimleri


STK'lar ve Resmi Daireler

Vakıf ve Derneklerimiz
Resmi Daireler, İrtibat


Tarihi Kentler Birliği ve Çekül Vakfı ve Kemaliye Temsilciliği

Kuruluş Öyküsü
Tarihi Kentler Birliği
Çekül Vakfı
Kentler Çocuklarındır
7 Bölge 7 Kent

Kemaliye Kenti

 

ve

Avrupa Tarihi Kentler ve Bölgeler Birliği

üyesidir!


Kemaliye Resimleri

Vali Recep Yazıcıoğlu
Kemaliye Amblemler
Kemaliye Haritaları
Kemaliye Evleri
L. Özgünaydın -Evler
L. Özgünaydın-Manzara
Dr. F. Çelikmen Albümü
Kapı Tokmakları
Kemaliye Fotoğrafları
Halı Şti. ve Çuval Dokuma
Folklör ve Fotoğraflar
Taşyolu Fotoğrafları
Tandır Fotoğrafları
Ersoy Atay Albümü 1
Ersoy Atay Albümü 2
Ersoy Atay Albümü 3
Belediye Broşürü
Doga Sporları Resimleri
Eğin Eğitim Kurumları
Bitkiler ve Hayvanlar
Ressam Selami Yazıcı


NÜFUS:

1997

3.086

1990

2.044

1985

3.007

1980

2.614


Göç ve Gurbet

Eğin, Göç ve Gurbet
Gurbette Eğinli
Email Haberleşme Grubu

Kemaliye'ye nasıl ulaşılır?

Kemaliye'ye Nasıl Ulaşılır?


 tour, gallipoli, Edirne, Edirne Hotels, Hotels in Edirne, tours Edirne, Central Region of Turkey, Ankara, Ankara Hotels, Hotels in Ankara, Tours Ankara, estambuli istambul, Turkei, Turkiye, Turquia, Istamboul, Bursa, Bursa Hotels, Hotels in Bursa, Tour in bursa, Hotels of Bursa, Canakkale, Canakkale Hotels, Hotels in Canakkale, Hotels of Canakkale, Troya, Tours in  kapatuka, Konya, Konya Hotels, Hotels in Konya, tours Konya, mevlana celalettin rumi, dervishes,


Sorularınız için: bilgi @ kemaliye.net adresine email atınız.

BU SiTE BiR KiT DESIGN YAPIMIDIR. HOSTING By KeskinMavi Hosting.

Kemaliye.net projeleri bir Proje Evi Yerel Kalkınmaya ve Tanıtıma Destek Projesidir.

Son güncelleme: 05/09/10.